Yaşlılık Lekeleri ve Bakım Onarımı.jpg

YAŞLILIK LEKELERİ

BAKIM VE ONARIMI

Aşağıya İn

How-To-Make-Your-Skin-Smooth-Naturally.j

Ciltte leke oluşmasının çok çeşitli nedenleri olabilir. Güneş ışığına fazla maruz kalma, gebelik gibi hormonal değişimler, doğum kontrol ve kortizon gibi ilaç tedavisi kullanımı, doğuştan veya çocukluk döneminde oluşan nedeni bilinmeyen lekeler, ailesel (genetik) nedenlerle oluşanlar gibi sebepleri bulunabilir. Ciltte yüzeyde ya da derinde yerleşen lekelerin, dermatoloji uzmanı tarafından kontrol edilmesi önemlidir. Bazı leke tipleri; hastalık habercisidir.

Melazma, güneşe maruz kalan alanlarda sonradan ortaya çıkan koyu renkli lekelenmelerdir. Çoğu insanda yanaklar, burun, alın, çene ve burunda görülürken güneşe aşırı maruz kalan kimselerde ön kol ve boyunda da gelişebilir. Kloazma ise gebelik sırasında ortaya çıkan lekelenmeyi tanımlamak için melazma yerine kullanılan terimdir.

Kolazma, sıklıkla gebelik döneminde kadındaki hormon değişimlerinden kaynaklanır. Ayrıca doğum kontrol ilaçlarının kullanımı hormonlar üzerine etki ederek lekeye neden olabilir. Halk arasında gebelik lekesi olarak adlandırılır. Bu durum bazı kişilerde iyi seyirlidir ve hamilelik süreci bitiminde veya doğum kontrol ilacının kesilmesi ile tamamen kaybolabilir. Bazı kişilerde ise oldukça dirençli bir seyir gösterir, zaman geçtikçe kahverenginin tonu giderek koyulaşır.

Cilt lekeleri, başlığı altına eklenecek çok sayıda leke tipi bulunur. Bunları yazının devamında bulabilirsiniz.

Leke Çeşitleri

Postinflamatuar Hiperpigmentasyon:

Deride bir hasarlanma veya inflamasyona bağlı olarak özellikle cilt tipi 3 ve 4 olan bireylerde gözlenen bir durumdur. Akne, enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, egzama, psoriasis, travma gibi nedenlere bağlı gelişir.

 

Ciltte Renk Tonu Eşitsizliği:

Deri renginin oluşmasında rol oynayan pigmentlerin genel ya da lokal artış ya da azalmasına bağlıdır. Alnın yan tarafı ve yanaklarda daha çok ortaya çıkar. Melazma çeşidi olarak da bilinir.

Efelidler (Çiller):

Efelid ya da çiller genellikle açık tenli ve kızıl saçlı bireylerde yüz, boyun, göğüs ve kol gibi güneş gören bölgelerde ortaya çıkan 1-2 mm’lik tekdüze renkte keskin sınırlı, kahverengi lezyonlardır. Çocuklukta başlar, kış aylarında geriler. Yüzde pigmente lezyonlar oluşturabilir.

Lentigo Güneş Lekeleri:

Lentigolar, çillerden daha büyük, daha koyu renkli ve yaz-kış görünen lekelerdir. Güneş lekesi lentigo her yaşta görülebilir. El sırtında ve yüzde ortaya çıkan güneş lekeleri (yaşlılık lekeleri), genellikle 35-40 yaş sonrası görülür. Bazı güneş lekeleri, lentigo maligna olarak adlandırılan deri kanseri ile karışabilir. Dermaskopi ile kontrol edilmelidir.

 

Göz çevresinde Hiperpigmentasyon:

Yaygın görülen kozmetik bir sorundur. Göz etrafında dairesel hiperpigmente yama şeklindedir. Dermal melanin birikimi içerir. Atopik ve alerjik kontakt dermatite bağlı post inflamatuar bir hiperpigmente durum olarak ortaya çıkabilir. İnfraorbital ödem ve gevşek deri nedeniyle gölgelenme mevcuttur. Kadınlarda ve koyu tenlilerde daha çok görülür.

Melazma:

En sık karşılaşılan fasiyal hiperpigmentasyon nedenidir. Güneş gören bölgelerde ortaya çıkan çoğunlukla yüzü, nadiren de boyun ve ön kolları etkileyen yaygın edinsel (sonradan oluşan) bir leke hastalığıdır. Kadınlarda daha sık rastlanır. Güneşe maruziyet ve genetik yatkınlık dışında, gebelik, hormon tedavileri (oral kontraseptifler), kozmetikler, fototoksik ilaçlar, tiroit fonksiyon bozukluğu, nedenleri arasındadır.

HIZLICA AKNE GİDERME

Untitled-1.png

KULLANILAN YÖNTEMLER

Anti-akne yoğun cilt bakımı, akıllı cilt bakımı, rejuve ışın terapi

Seans Süresi.png

SEAN SÜRESİ

30 - 60 dk

İşe Dönüş Süresi.png

İŞE DÖNÜŞ SÜRESİ

Hemen

Sonuçlar.png

SONUÇLAR

Düzenli uygulama yaptırıldığı taktirde görülür

Seanslar Arası Süre.png

SEANSLAR ARASI SÜRE

Kullanılan yönteme göre değişir