Selülit Bakım ve Onarımı.jpg

SELÜLİT BAKIM VE ONARIMI

Aşağıya İn

Celluliter-scaled-1.jpg

Selülit Nedir ?

Selülit özellikle kadınlarda görülen ve adiposit adı verilen derialtı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımı bozmasıyla oluşan bir yapıdır. Kan ve lenfatik dolaşımı etkilenen bölgede zaman içerisinde yağ hücre gruplarının arasında oluşan fibrotik bantlar deride çöküntülere ve portakal kabuğu görünümüne neden olur.


Selülit Nasıl Oluşur?

Selülit oluşumu dolaşım bozukluğu ile başlar. Bunun sonucu damar duvarlarından sızan serum, doku aralıklarında toplanarak doku ödemini oluşturur. Ödem bir taraftan kan ile yağ hücreleri arasındaki iletişimin aksamasına ve yağ hücrelerinin metabolizmasının bozulmasına yol açarken, diğer taraftan bağ dokusunun yapısının bozularak, sertleşmesine yol açar.

Bunun sonucu elastikiyetini kaybetmiş fibröz bantlarla çevrili, aşırı büyümüş yağ dokusu hücrelerinden meydana gelmiş nodüler oluşur. Bu nodüler deri yüzeyinde portakal kabuğu görüntüsünün oluşmasına neden olur.

Daha ileri aşamada sürecin devam etmesi ile birlikte nodüler birbirine yapışarak daha büyük nodülleri oluşturur ve cildin kapitone bir görünüm almasına sebep olur. Bu aşamada nodüllerin sinirler üzerine baskı yapması sonucu ağrı oluşabilir.
 

Selülit Neden Oluşur?

 1. Dayanıklı hale gelmiş bölmeli bir konjonktif doku.

 2. Su ve tuz molekülleri

 3. Konjonktif doku içine hapsolmuş yağ hücreleri birikintileri. Bu bölgesel yağ birikimi, cildin hareketliliğinin azalması ve kalınlığının artmasıyla kendini gösterir. Elle dokunulduğunda cilt pütürlü ve sertleşmiş bir his verir.

 

Selülit Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

 • Kadın cildinin doğal yapısı:
  On kadından dokuzunda bu problem vardır.

 • Hormonal nedenler:
  Kadınlarda yumurtalıklardan salgılanan ve dokularda su tutma özelliğiyle selülit oluşumuna zemin hazırlayan folikülin(FSH) hormonunun aşırı artışı.

 • Genetik:
  Anne selülitli ise çocuğunda da selülit görülebilir.

 • Dolaşım bozukluğu (damar yetmezliği):
  Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Damar yollarında oluşan selülit damarları sarar, sıkar ve kan dolaşımını daha da zorlaştırır. Bunun sonucu varisler oluşur. Bu da, selülit, varis, daha ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır.

 • Kabızlık, hipotiroid, doğum kontrol hapı kullanımı, karaciğerin kötü fonksiyonu, hızlı ve stresli yaşamın yarattığı gerginlik, kaygı ve güvensizlik gibi ruhsal etkenler:
  Korse, dar elbiseler, kalp yetersizliklerine bağlı dolaşım yetersizlikleri…

 • Aşırı ve hızlı kilo değişikliği, Hormonal etkiler:
  Çoğunlukla ergenlik, gebelik, menapoz gibi kilo alıp verme ve hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemler yatkınlığı arttırır.

 • Beslenme:
  Ağır, aşırı kalorili besinlerle düzensiz ve yanlış beslenme.

 • Toksik madde kullanımı:
  Vücutta toksik etkiler oluşturan alkol, çay, kahve ve tütünün aşırı miktarda tüketimi.

 • Hareketsilik:
  Hareketsiz bir yaşam

 

Selülit Hangi Bölgelerde Görülür?

Uyluğun üst kısmı, dizin ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklarda…

 

Selülitten Nasıl Korunulur?

Düşük kalorili besinlerle beslenerek ve aşırı kilo almayarak. Aşırı kilo selülite çok daha uygun zemin hazırlar. Spor yapılarak, örneğin; yürüyüş, bisiklet, yüzme, jimnastik…

Ayrıca vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir. Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızıturp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav yeyin.

 

Selülit Rejimle Geçer mi?

Hayır, selülit tüm zayıflama rejimlerine karşı dirençlidir. Özel bir tedavi gerektirir, kendi kendine geçmez.
Zayıf Kadınlarda Selülit Olur mu?

Evet, selülit zayıf hatta sıska kadınlarda bile görülebilir.

HIZLICA AKNE GİDERME

Untitled-1.png

KULLANILAN YÖNTEMLER

Anti-akne yoğun cilt bakımı, akıllı cilt bakımı, rejuve ışın terapi

Seans Süresi.png

SEAN SÜRESİ

30 - 60 dk

İşe Dönüş Süresi.png

İŞE DÖNÜŞ SÜRESİ

Hemen

Sonuçlar.png

SONUÇLAR

Düzenli uygulama yaptırıldığı taktirde görülür

Seanslar Arası Süre.png

SEANSLAR ARASI SÜRE

Kullanılan yönteme göre değişir