Kronik El Ayak Çatlakları, Siğil, Nasır

KRONİK EL AYAK ÇATLAKLARI SİĞİL NASIR BAKIM VE ONARIMI

Aşağıya İn

hand-cream-12.jpg

Çatlak Topuk Bakımı

Nedenleri arasında derinin koruyucu işlevi olan bariyer tabakasının zarar görmesi ve bunun sonucunda derinin üst tabakasından su kaybının gerçekleşmesi, havanın kuru olması, genetik yatkınlık, diuretik kullanımı, ter bezlerinin aktivitelerinin azalması, keratinizasyon bozukluğu ve yaşlanma ve aşırı kilo sayılabilir. Bazı ilaç bakımları da derinin kurumasına neden olduğu için çatlaklara yol açabilir.

 

Topuk çatlakları kolaylıkla mikroorganizmalara giriş kapısı oluşturur ve bacak derisinde kızarıklık, şişlik, ağrı ile seyreden bir bakteri enfeksiyonuna neden olabilir. Sağlıklı kişilerde bu problem kolaylıkla bakımı edilebilir ama diyabet hastası olan veya dolaşım bozukluğu olan kişilerde enfeksiyona yakalanma olasılığı daha yüksektir ve bu tip kişilerde derinin kendini onarma hızı daha yavaş olduğu için bu küçük problem büyük bir sorun haline gelebilir.

 

Çatlak topuklar, vücut yeterli miktarda nemi sağlayamadığından kaynaklanabilir. Ayakların düzgün kurutulmaması, diyabet rahatsızlığı, yeterli miktarda su içilmemesi, ebeveynlerden kaynaklı genetik cilt yapısı ve bazı kişilerde yaşında etken olduğu cilt kurumalarında etken sebep gösterilebilir.

 

Bu tarz sıkıntıların giderilmesi için kalınlaşan, kuruyan keratin dokunun temizlenmesi ve bu bakım yapıldıktan sonra vücudun ihtiyacı olan nem oranını sağlayacak içerikli ürünler ile evde bakımının devamı gerekmektedir.

El Egzaması

El egzaması deride kabarcık, çatlama, parçalanma, kalınlaşma, kızarıklık gibi çeşitli formlarda gelişebilir. El sırtı, avuç içi veya parmak ucunda tutulum görülebilir. Hastalık uzun süre devam ettiği ve alevlenme ve remisyon dönemleriyle seyrettiği için genellikle kronik el egzaması olarak adlandırılır.

Tahriş el egzamasından sorumlu temel faktördür.

  • deterjan, sabun vb. agresif kimyasal ürünlerle temas, aşırı sık yıkama,

  • tam olarak kurulamama veya maserasyondan kaynaklanan nem,

  • soğuk, sürtünme, kaşıma,

  • deri parçalarını soyma gibi tekrarlanan travma vb.

çeşitli olası faktörler bulunmaktadır. Özellikle kuaförlük, çiçekçilik, gıda ile ilgili meslekler, inşaat işçiliği gibi ellerin kullanıldığı belirli meslekleri olan kişilerin diğer kişilere göre daha yüksek risk altında olduğu hızla anlaşılmaktadır.

Diğer nedenler özellikle atopi veya kontakt alerjisi olan hastalarda görülebilir.

El Egzaması için ne tedavi?

Tedavide ilk olarak el sağlığının hızla geri kazanılması için topikal kortikosteroidler uygulanır. Daha sonra hastalığın tekrarlamasını sınırlamak için her gün yumuşatıcı uygulanmalıdır. Ayrıca şiddetlendirici faktörler de takip edilmeli ve mümkün olduğunda alternatif bulunmalıdır. Örneğin bulaşık yıkarken veya ev işi yapılırken eldiven takılabilir. Bazı durumlarda iş değişikliği gerekebilir.

El egzamasında, tedavi akşam yatmadan önce uygulanmalı ve kremin üzerine pamuklu veya vinil eldiven takılmalıdır. Böylece hem çarşafın kirlenmesi önlenir hem de etkin maddelerin emilmesi sağlanır: birkaç gün sonra el esnekliğini ve yumuşaklığını geri kazanır.

Siğil

İnsan vücudunun her yerinde görülebilen Siğil aslında bir hastalık olarak görülmelidir. Kısa adı HPV olan (Human Papilloma Virus) bu sorunu yaşayan insanlardan bulaşıcı bir virüstür. İlk etapta insan vücuduna yerleşip, orada günlerce, haftalarca kuluçka dönemi geçirmektedir. Sizdede belirli bir zaman sonra ortaya çıkmaktadır. Bulunduğu yere göre bulaşma tehlikesi olup, özellikle makat ve genital bölge siğilleri en bulaşıcı vakalar arasında yer almaktadır. Bakımı biraz zaman, birazda sabır gerektirmektedir.

 

Siğil Bulaşıcı mı?


Vücudumuzun her yerinde görülen HPV virüsü kesinlikle bulaşıcı bir vaka olup, fakat hepsi bulaşıcı değildir. Örnek el, ayak siğilleri buklaşıcılık konusunda en az risk içerenlerdir. Düz siğil olarak adlandırılan bu grup sizi korkutmamalıdır. Bir arkadanışınızın elinde bulunan siğil tokalaşma ile size bulaşma gibi bir durumu olmayacaktır. Korkulması gereken tür yukarıda da belirtiğim gibi genital bölge, ve anal bölgedir.

 

Makat Siğili (Kondilom):


Normal siğillerin makat bölgesinde görülen hali olup, kadın erkek ayrımı olmaksızın görülebilir. Makat bölgesi daha nemli ve mikrobik olması nedeniyle ilerlemesi kısa sürede gerçekleşmektedir. Makatta kaşıntı ve kanamaya neden olan bu sorun makat çevresi ve iç kısmında olabilmektedir. Genellikle ters ilişki dediğimiz cinsel uygulama ile ortaya çıkmakta olup, böyle bir durum yoksa makat siğili olan biri ile aynı klozeti kullanmanız, elinizde siğil olması nedeniyle olabilmektedir. Bakımı genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmakta olup, makat çevresi yada iç kısmında görülen tüm siğillerin temiz cilde kadar temizlenmesi ile mümkündür. Bunun içinde bir çok ameliyatsız bakımı yöntemi bulunmaktadır.

 

Vajinal Siğil:


Sadeca anüs bölgesi değil aynı zamanda kadınlarda genital bölgede görülebilmektedir. Yine aynı şekilde ilişkiye girdiğiniz kişinin cinsel organı vasıtası ile bulaşmaktadır. Böyle bir sorunu farkeden çiftler cinsel ilişkide mutlaka prezervatif kullanmaları gerekir. Aksi halde sizde olan sorun partnerinizde vajinal siğil olarak ortaya çıkacaktır.

 

Siğil Bakımı Nasıl Yapılır?


Öncelikle uzun sürecek, sabır gerektiren bir süreç olduğunu bilmelisiniz. Siğil bakımı uzun sürme nedeni sorunun kaynağı olan HPV Virüsüne yönelik olmadığındadır. Ortaya çıkan semptomların yok edilmesi bu sorundan kurtulduğunuz anlamına gelmez. Siğil bakımı gerçekleştiren Genel Cerrahi uzmanı o bölgede hiç bir siğil kalmadığına dikkat etmelidiri. Aksi halde sorun yeniden tekrarlayacaktır. Bakımı yapıldıktan sonra hasta 6 aylık bir süreçte sürekli kontrole gelmelidir. Çünkü yeni çıkan siğillere müdahale edilmesi gerekmektedir. 6 Ay boyunca herhangi bir sorun olmaması halinde sorun çözülmüş olacaktır.

Siğiller hangi bölgede çıkar ise çıksınlar viral enfeksiyonlardır. Viral enfeksiyonların bakımında ise ağızdan alınan antibiyotiklerin herhangi bir etkisi yoktur.Siğil bakımında 3 ana bakım yöntemi kullanılmaktadır. Siğil bakımı yöntemleri arasında kimyasal yada  çeşitli yakma veya soğutma yöntemleri kullanılır. Siğil bakımı ana yöntemi siğilin yerleşmiş olduğu cilt bölümünün yıkılmasıdır.  Ayak siğil bakımında ilk aşama genellikle salisilik asit içeren  çeşitli losyonları siğil oluşmuş olan bölge yaklaşık 10-12 gün boyunca uygulanmaktır. Bunun ardından hastalarda oluşan reaksiyonları takip edilir.  İşler yolunda giderse  ikinci küre başlanır. Siğilin bakımında ikinci kürde 10- 12 gün uygulanması sonucu bakımını netleştirir.  Ancak hastalarda salisilik asit uygulaması sonrasında başarıya ulaşılamazsa ise takibinde çeşitli yakma yöntemleri denenmektedir. Bu yakma yöntemleri soğuk yakma bakımı olarak bilinen kriyoterapi  ya da epilasyon ile yakma yöntemlerini siğil bakımı için başlıca yöntemler olarak sayabiliriz.  Bugün için ana bakımı yöntemi kliniğimizde de uyguladığımız epilasyon ile yakma yöntemidir. Bu bakımında hasta yaklaşık ikişer üçer dakikadan oluşan seanslardan iki ya da üç defa uygulama yapılarak bölgenin epilasyon ile yakılması ile siğillerden kurtulabilinir.  Siğilli bölgenin yakılması ardından  çeşitli pomatlarla bölgenin koruma altında tutulması gerekmektedir.

 

Epilasyonla Siğil Bakımı

Bu alanda etkisi en düşük yöntemlerden biri olan Epilasyon maalesef istenen sonucu vermememektedir.

İlaçla Siğil Bakımı (Yakma)
Başlıkta kast edilen ilaç ağızdan alınan ilaç değildir. Siğil bölgesine uygulanan yakıcı bir ilaç siğilleri yakmayı amaçlamaktadır. Bazen sağlıklı bölgeyi yakması sonucu istenmeyen sonuçlar oluşabilir.

Elektrokoter Yöntemi
Şimdi size siğil bakımında en başarılı 2 yöntemi aktaracağız. Birisi Elektrokoter olup, elektrik akımı ile siğilleri yakarak almaktadır. Yoğunluğa göre 2 seans uygulamak gerekebilir. Başarısı %100 olup, önerilmektedir.

Radyo Frekans RF
Cilt üzerinden uygulanan bakımlarında en başarılı uygulamalardan biri olan Radyo Frekans siğil bakımında da kullanılmakta olup, en başarılı siğil bakımı olduğu söylenebilir. Elektrokoter benzeri bir bakımı yöntemi olan, RF Elektrokoter’den daha başarılı bir yöntemdir.  Radyo Frekans siğil bakımı uyguluyor ve öneriyoruz.

HIZLICA AKNE GİDERME

Untitled-1.png

KULLANILAN YÖNTEMLER

Anti-akne yoğun cilt bakımı, akıllı cilt bakımı, rejuve ışın terapi

Seans Süresi.png

SEAN SÜRESİ

30 - 60 dk

İşe Dönüş Süresi.png

İŞE DÖNÜŞ SÜRESİ

Hemen

Sonuçlar.png

SONUÇLAR

Düzenli uygulama yaptırıldığı taktirde görülür

Seanslar Arası Süre.png

SEANSLAR ARASI SÜRE

Kullanılan yönteme göre değişir